Rouhání
- blasphemia - je potupné mluvení o Bohu / symbol 36 \f "WP Greek Century" \s 12symbol 56 \f "WP Greek Century" \s 12symbol 34 \f "WP Greek Century" \s 12symbol 66 \f "WP Greek Century" \s 12symbol 74 \f "WP Greek Century" \s 12symbol 84 \f "WP Greek Century" \s 12 symbol 78 \f "WP Greek Century" \s 12symbol 48 \f "WP Greek Century" \s 12symbol 58 \f "WP Greek Century" \s 12symbol 48 \f "WP Greek Century" \s 12 - škodit pověsti/.
„Rouhání se staví přímo proti druhému přikázání. spočívá v tom, že člověk pronáší vnitřně nebo navenek nenávistná, vyzývavá slova proti Bohu, že špatně mluví o Bohu, že jeho slovům chybí úcta k Bohu, že zneužívá Boží jméno. Svatý Jakub kárá ty, kteří „mluví pohrdavě proti vznešenému jménu /Krista/, podle kterého byli nazváni/ /Jak 2,7/. Zákaz rouhání se vztahuje i na slova proti Kristově církvi, proti svatým a posvátným věcem. Rouhání je také uchylovat se k Božímu jménu, aby se zamaskovaly zločinecké metody, zotročování národů, mučení nebo popravování. Zneužití Božího jména ke spáchání zločinu vede k odmítání náboženství.„/KKC 2148/.
Rouhání odporuje úctě, kterou jsme povinni Bohu a jeho jménu. Je těžkým hříchem. Ve Starém zákoně se rouhání spatřovalo především v modloslužbě /1 Mak 2.6; 2 Mak 8,4; 10, 34 – 36/, ale i v úmyslném hříchu rouhání /Num 15,30; 1 Sam 3,13/. Rouhání se trestalo smrtí /Lev 24,11 – 16; 1 Král 21,10.13/. V Novém zákoně Kristus vytýká svým odpůrcům, že se rouhají Bohu, neboť nechtějí uznat, že ho poslal Otec. Takové rouhání je hříchem proti Duchu sv. /proti poznání a svědomí/. /Mat 12,31/.
Rouhání se děje:
A/ výpovědí – b. enuntiativa – o Bohu se prohlašuje, co není pravdou, upírá se mu určitá dokonalost, nebo se tvorům připisuje, co náleží pouze Bohu /umí to jako Bůh apod./
B/ zneuctěním – b. dehonestiva . posměšná a ironická mluva o Bohu
C/ zlořečením – b. imprecativa – Bohu je přáno zlo.
Z hlediska úmyslu se rouhání dělí na přímé a nepřímé. Přímé spočívá v úmyslném zneuctění u nepřímého se jedná o nevhodné vtipkování. Do této kategorie patří různé parodie na Boží slovo, posvátné texty, svátosti. Rouháním je také zesměšňování svatých, nikoliv však objektivní historická kritika.